II Marsz na orientację "Zwierzyna Naszych Pól i Lasów"

       Edukacja przyrodniczo-łowiecka, sport, turystyka, integracja z niepełnosprawną młodzieżą... Jak to wszystko połączyć w jednej myśliwskiej imprezie? Postanowiliśmy podjąć to wezwanie.
20 maja na "Polanie pod Bukiem" odbył się Marsz Na Orientację pod hasłem "Zwierzyna Naszych Pól i Lasów", tym razem o charakterze integracyjnym. Obok 7 szkół podstawowych w konkursie wzięła udział drużyna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.
       Aby sprostać wszystkim problemom organizacyjnym i edukacyjnym potrzebna była fachowa pomoc. Tę rolę wzięła na siebie Szkoła Podstawowa w Charnowie. Pani Renata Wojtera z tejże szkoły zajęła się sprawą najtrudniejszą: włączeniem do rywalizacji młodzieży niepełnosprawnej z SOS-W Damnica i przygotowaniem myśliwych. Łowczego Stanisław Grandy przydzielił siły i środki, zaangażował grupę kolegów.
Część konkursowa imprezy, to marsz na orientację w kompleksie leśnym. 3-osobowe drużyny wyposażone w mapki i busole pokonały 5-cio kilometrową trasę, na punktach kontrolnych zawodnicy odpowiedzieli na pytania konkursowe z wiedzy o lesie, gospodarki łowieckiej, biologii zwierzyny i terenoznawstwa. Po przybyciu na metę na młodzież czekało ognisko, nagrody ufundowane przez myśliwych i piękne dyplomy przygotowane przez SP Charnowo. Wszyscy uczestnicy otrzymali też upominki z ORŁ w Słupsku i Nadleśnictwa Ustka. Ukoronowaniem konkursu był pokaz ptaków łowczych oraz psów myśliwskich z pracą na ścieżce tropowej.
       Zdobyte miejsca: I - SP Nr 2 Ustka, II - ZSS Korlino, III - SP Gąbino.
       Pomysł na taką właśnie formę imprezy edukacyjnej zdał praktyczny egzamin. Pokazaliśmy dzieciom i nauczycielom pracę myśliwych, nadmorską przyrodę, a zabawa i radosna leśna przygoda przy udziale niepełnosprawnych kolegów na pewno pozostawiła wspomnienia i przemyślenia na dłużej.
                   
M. Borkowski,