Wigilijne

  II dekada grudnia znów przywitała nas pełnią zimy.
Wtorkowe spotkanie zarządu, decyzja łowczego Stanisława Grandy i prezesa Janusza Grzybowskiego. Polowania wigilijnego nie będzie!
Mamy ciężkie warunki atmosferyczne: głęboki przemarznięty śnieg, bardzo niska temperatura, straty zwierzyny jeszcze z poprzedniej srogiej zimy. Pędzenie wprowadzi niepokój w łowiskach, narazi niepotrzebnie zwierzynę na utratę cennej energii, będzie po prostu niehumanitarne.
Nie będzie nawet tradycyjnych paru miotów, będzie natomiast wyjazd myśliwych bez broni w grupach hodowlano-łowieckich do magazynów i paśników, rozwiezienie i wyłożenie karmy na wszystkich czterech obwodach, a po zakończeniu prac - życzenia i opłatek "Pod bukiem".
Koledzy podeszli do tej decyzji z pełnym zrozumieniem.
Po krótkiej zbiórce i postawieniu zadań wszyscy rozjechali się do przydzielonych rejonów. Poranny las przywitał myśliwych iście bajkową scenerią. Drzewa i krzewy uginające się pod czapami śniegu, dzwoniąca w uszach cisza, gdzieniegdzie świeże tropy zwierzyny.
Siarczysty mróz nie ułatwiał dotarcia do urządzeń łowieckich ale myśliwi to twardzi ludzie. Rozwieziono i wyłożono buraki, kukurydzę, owies i siano, poprawiono dostęp do paśników.
Koło południa, po zakończeniu pracy, wszystkie grupy hodowlane zjechały na polanę "Pod bukiem" w obwodzie 18-tym. Tam czekało już trzaskające ognisko, tradycyjny śledzik, gorąca herbata. Najpierw krótka zbiórka i podziękowania od zarządu koła, potem opłatek i bożonarodzeniowe życzenia.
Pozostała satysfakcja i wspomnienie wzruszających chwil przeżytych w kniei wspólnie z kolegami.

           powrót